Već neko vrijeme čitam o organskoj kozmetici koja me sve više privlači. Osim što ne sadržava štetne tvari, organska kozmetika onih aktivnih ima napretek. Uz malo truda i strpljenja možete većinu proizvoda same spraviti. U nastavku članka donosim vam pregršt DIY recepata za njegu masne problematične kože. Zanima vas? Nastavite čitati.
Nedavno sam u dm-u njuškala po policama (čudno, znam). Za oko mi je zapeo Afroditin šampon za kosu čija ambalaža na sav glas viče nešto poput: "Šampon od koprive, izvrsno njeguje kosu. Ekstrakt ove ljekovite biljke znatno će poboljšati bla bla..." Okrenula sam šampon i bacila oko na sastojke. Kopriva...kopriva...ma gdje je ta famozna kopriva... Pogađate? Na samom dnu popisa, "nevjerojatnih" 0,1% (nisam sigurna, ali znam da je totalno bijedna znamenka) ekstrakta koprive! Mislite da će ta pozamašna količina izliječiti vašu kosu? Svi ostali sastojci su, naravno, industrijski dobiveni i umjetni. Ono što me nasmijalo je zelena boja šampona - zgodan trik, zar ne? Ovo je samo jedna kapljica u moru primjera obmane u kozmetičkoj industriji. Već sam pisala o sastojcima u šamponima, no danas ću se fokusirati na njegu kože.
![uvod2]()
Imate li masnu, problematičnu kožu? Ako je odgovor potvrdan, sigurna sam da je većina vas dosad isprobala hrpu agresivnih sredstava za borbu protiv akni. Nije došlo do poboljšanja? Možda je vrijeme da bacite skupe bočice u smeće i dobro pogledate vlastitu kuhinju i hladnjak. Nisu "naši stari" bili u krivu kad su rekli da je priroda za sve dala lijek, i da ne moramo trošiti novce u obližnjim ljekarnama i drogerijama kako bismo riješili neki problem. Problematična, masna koža nije iznimka.
Već neko vrijeme prikupljam DIY recepte za njegu kože i kose. Imam jednu bilježnicu koju sam gotovo cijelu ispisala takvim receptima; nosim je sa sobom svaki put kad idem u knjižnicu, a ponekad zapišem i nešto zanimljivo što nađem na Internetu. Upravo iz tog razloga nemojte mi zamjeriti što neću napisati izvore recepata. Naime, tu bilježnicu imam već nekoliko godina i zbilja nisam marila za izvore jer tada nisam ni pisala za Šminkericu. U nastavku članka vam, dakle, donosim DIY recepte isključivo za njegu masne i problematične kože. Važno je napomenuti da, ukoliko se odlučite za neki od njih, radite isključivo sa steriliziranim priborom i svježim sastojcima (kupite ih u ljekarnama ili trgovinama organske hrane). Sastojke pomno miješajte i stavljajte u identičnim količinama; možete koristiti kuhinjsku vagu ili vagu za pisma. Kozmetiku čuvajte u tamnim staklenim bocama (iznimka su tonici za lice) koje ćete čuvati na tamnom i hladnom mjestu (10-15°C), npr. u hladnjaku, u onoj pregradi gdje čuvate povrće. Za nanošenje (krema, mlijeka za čišćenje) koristite dezinficirane žlice ili jednokratne štapiće. Što se tiče trajnosti ovakve kozmetike, vodite se ovim ograničenjima:
- Šamponi, tonici za lice, biljne tinkture, uljni ekstrakti: do 4 mjeseca
- Ulja za tijelo, kupke: do 3 mjeseca
- Kreme za lice, mlijeko za čišćenje, losioni za tijelo: 1-2 tjedna
- Maske za lice, voda u kojoj se prokuhalo ljekovito bilje (ako nije sastojak krema i losiona već je koristite za umivanje): Iskoristiti odmah.
A sada krenimo na recepte. Ukoliko vam je nešto nejasno, slobodno pitajte u komentarima. Još samo jedna važna napomena: kada u receptu piše "žlica", misli se na jušnu žlicu, a kada piše "žličica" riječ je o čajnoj žlici.
Čišćenje lica, losioni i vodice
![tonici i vodice]()
Mlijeko za čišćenje od bademovih mekinja
- 1 šalica bademovih mekinja
- 1/8 dl mlijeka
- 15 ml bademova ulja
Sve sastojke dobro promiješajte i odmah nanesite na lice, izostavljajući područje oko očiju. Umasirajte u kožu nježno kružeći prstima, a potom isperite koristeći puno mlake vode. Možete lice čistiti svaku večer ovom pastom, pa i koristiti je za skidanje makeupa.
Mlijeko za čišćenje od rastavića i pšeničnih klica:
- 30 g čaja od rastavića
- 20 g hamamelisove vodice
- 60 g ulja pšeničnih klica
- 5 g kakao maslaca
- 1 kap emulgatora (npr. Tween 80)
Vodenaste sastojke (čaj, vodica) pomiješati s masnima (ulja, maslac) i emulgatorom. Sve skupa dobro protresti.
Krema za čišćenje lica:
- 4 žlice pahuljica od pšeničnih klica
- 1/2 šalice podgrijanog punomasnog mlijeka
Klice zamiješati u mlijeku dok ne nastane smjesa nalik na kremu. Nanijeti na lice, očistiti ga i odstraniti ostatak kreme mlakom vodom.
Losion od krastavca: Napravite 80 g soka od krastavca i pomiješajte ga s 20g ružine vodice.
Vodica za pranje lica od lavande: Lavandin cvijet prokuhajte u vodi. Pustite da se ohladi i ocijedite. Ova vodica odlično će vam poslužiti za pranje masne kože. Osim toga, lavanda potiče zarastanje ranica, ogrebotina i drugih oštećenja na koži.
Vodica za lice od kadulje:
- 4 kapi ružmarinova ulja
- 20 ml tinkture od kadulje
- 80 ml vodice od hamamelisa
Ružmarinovo ulje otopite u tinkturi od kadulje, dolijte vodicu od hamamelisa. Čuvajte u tamnoj bočici. Nakapajte na jastučić vate i nježno istrljajte lice, vrat i dekolte. Možete vodicu spremiti i u bočicu s raspršivačem te nanositi kao "mist", odnosno svojevrstan tonik.
Zašto ovi sastojci? Ružmarin čisti začepljene pore, a kadulja djeluje antiseptično.
Vodica od zimzelena:
- 1/4 l vode
- 30 g listova zimzelena
- 15 g glinice
- 20 ml limunova soka
Vodu i listove zimzelena stavite u lonac pa prokuhajte tri puta za redom. Ohladite i ponovno prokuhajte. Poklopite i pustite da se ohladi. Potom pripravak ocijedite kroz gusto cjedilo i listove dobro protisnite. Pažljivo dodajte prašak glinice i limunov sok te dobro promiješajte. Prelijte sve u tamnu bočicu i čuvajte na hladnom mjestu. Na čisto lice utrljajte ovu vodicu (koristeći vatu/blazinicu) ili koristite kao "mist".
Zašto ovi sastojci? Zimzelen regulira lučenje masti i uklanja nečistoću. Glinica čisti kožu i zaglađuje je. Možete je nabaviti u ljekarnama kao bijeli prah imena Bolus alba.
![bilje tonici]()
Vodica od lavande:
- 4 kapi lavandina ulja
- 6 kapi ulja bergamije
- 50 ml izvorske vode
Ulja rastopite u vodi i pustite da se ohladi. Ovako ćete dobiti djelotvornu vodicu za masnu kožu.
Vodica od paprene metvice:
- 1/4 l vode
- 30 g cvjetova i listova paprene metvice
- 50 ml vodice od hamamelisa
Paprenu metvicu stavite u hladnu vodu i kuhajte 15 minuta na laganoj vatri. Ostavite da se ohladi i ocijedite kroz gusto cjedilo. Prelijte zajedno s vodicom od hamamelisa u tamnu bocu, dobro protresite i čuvajte na hladnom.
Zašto ovi sastojci? Paprena metvica potiče prokrvljenost te sužava i čisti pore masne kože.
Tonik od hamamelisa:
- 100 g čaja od bokvica
- 50 g vodice hamamelisa
- 10 g 70%-tnog alkohola
Sve sastojke staviti u bočicu i snažno protresti.
Tonik od bazge i ružine vodice:
- 30 g bazgine vodice
- 30 g ružine vodice
- 30 g hamamelis vodice
Nalijte u istu bočicu i dobro protresite. Kako se spravlja vodica, npr. bazgina? Dobro isperite pregršt cvjetova bazge. Spremite otprilike 6 žlica cvjetova u vrč. Nalijte 4 šalice kipuće vode i ostavite preko noći. Ujutro procijedite i tekućinom napunite bocu. Možete koristiti i osušene cvjetove, no tada uzimate samo 2 žlice.
Protiv sebuma i širokih pora
Limun: Povremeno istrljajte kožu polovicom limuna (ne češće od jednom tjedno). Kiselina će suziti pore i posvijetliti ten.
Badem: Od mljevenog badema i vode napravite pastu i nanesite je na dijelove kože s proširenim porama. Nakon 20 minuta isperite mlakom vodom.
Protiv mitesera
Med i pšenične klice: Malo zagrijte med, namažite i blago utapkajte na lice. Isperite toplom pa hladnom vodom. Zagrijan med možete pomiješati i s pšeničnim klicama.
Med, zobeno brašno i bjelanjak: Napravite masu od meda, zobenog brašna i bjelanjka, nanesite na lice. Blago masirajte 10ak minuta i isperite hladnom vodom. Druga opcija: izostavite bjelanjak iz recepta. Nanesite masu na lice i držite dok se ne osuši. Tada isperite mlakom vodom.
Voćni ocat i voda: Dva puta dnevno lice umijte mješavinom voćnog octa i vode u omjeru 1:8. Možete ovu tekućinu držati u bočici pored lavandina.
Maske za masnu kožu
![maske]()
Slatko vrhnje i kvasac:
- 20 g pivskoga kvasca
- 20 ml slatkoga vrhnja
- 10 g meda
Kvasac smrvite i pomiješajte s vrhnjem dok ne dobijete kremastu kašu, a potom dodajte med. Nanesite na vlažno lice, vrat i dekolte. Ostavite da djeluje 20 minuta pa isperite s puno tople vode.
Zašto ovi sastojci? Kvasac skida mast s kože, a vrhnje i med je njeguju.
Maska od naranče:
- Sok 1/2 naranče
- 8 žlica brašna
Iscijedite naranču i umiješajte toliko brašna dok ne dobijete razmazivu, gušću masu. Nanesite širokim kistom na očišćeno lice i ostavite da djeluje 20 minuta. Isperite s puno tople vode.
Maska s lanenim sjemenkama:
- 2 žlice sjemenki lana
- Malo destilirane vode
- 1/8 l vode
- 1-2 žlice cvjetova tratinčica
- 1 meka gaza
Sjemenke lana krupnije sameljite, pomiješajte s malo destilirane vode i ostavite da nabubre. Prokuhajte 1/8 l vode, prelijte cvjetove i nakon 10 minuta ocijedite. Masku od sjemenki lana nanesite na lice, gazu umočite u čaj od tratinčica, stavite preko i pustite da djeluje 20 minuta.
Zašto ovi sastojci? Naranča potiče prokrvljenost i normalizira lučenje sebuma.
Maska od ljekovitog blata:
- 2 žlice ljekovitog blata
- 5 kapi maslinovog ulja
- 5 kapi soka od limuna
- 3 žlice vode
Vodu zagrijte i miješajući dodajte blato. Zatim umiješajte ulje i limunov sok. Masku nanosite na lice dok je topla.
![mud face mask]()
Maska od kvasca i mlijeka: Ugrijte 4 žlice mlijeka, dodajte pola kockice svježeg kvasca. Kašasto umutite.
Maska od krastavca: Ogulite i fino sameljite krastavac i grejp. Masku ostavite na licu 20 minuta, a zatim je isperite mlakom vodom kojoj ste dodali malo soka od limuna.
Maska od pšeničnog brašna i jogurta: Dobro pomiješajte 3 žlice pšeničnoga brašna i 3 žlice jogurta. Nanosite na lice i dekolte. Čekajte otprilike 25 minuta dok se maska ne stvrdne. Zatim isperite lice s puno tople vode.
Kiseli kupus: Ugrijte 200ml soka od kiseloga kupusa i umočite gazu u tu tekućinu. Punu šaku sirovoga kiselog kupusa nanesite na lice i prekrijte gazom. Ostavite da djeluje 20 minuta pa isperite mlakom vodom.
Jabuka i med: Ogulite jabuku, naribajte je i potom pomiješajte s 1 žlicom meda (ili 2 žlice pšeničnih mekinja + 2 žlice kiseloga mlijeka). Nanesite na lice i ostavite da djeluje 20 minuta. Potom isperite.
Pšenične mekinje: Zagrijte 2 žlice vode, dodajte jednu žlicu pšeničnih mekinja te pomiješajte. Odmah time istrljajte lice. Isperite s puno mlake vode.
Pšenične klice i jogurt: Izmiješajte jednu žlicu brašna od pšeničnih klica s jednom čajnom žlicom jogurta. Namažite lice i vrat, ostavite 15 minuta pa isperite mlakom vodom.
Zatezna maska za masnu kožu: U kašu zamiješajte 100 g zobenih pahuljica, sok jednog limuna te jedan bjelanjak. Nanesite na lice i ostavite 10 minuta.
Kreme, parne kupelji i oblozi
![krema]()
Krema za lice od stolisnika:
- 100 ml vode
- 15 g stolisnika
- 30 ml vodice od cvjetova naranče
- 100 g temeljne kreme
Zakuhajte vodu s biljkom (stolisnik) i kuhajte 3 minute. Poklopite i pustite da se ohladi. Ocijedite, pomiješajte s vodicom od cvjetova naranče i lagano umiješajte u temeljnu kremu dok ne dobijete željenu gustoću. Potom pretočite i čuvajte na hladnom.
Zašto ovi sastojci? Stolisnik djeluje jako antiseptično i iscjeljuje prištiće. Vodica od cvjetova naranče regulira lučenje sebuma. Temeljnu kremu možete nabaviti u ljekarni.
Parna kupelj (dobra prije aktivne kreme/seruma):
- 5 l vode
- 2-3 pune šake suhih listova paprene metvice ili kadulje
Biljke prelijte kipućom vodom. Licem se nagnite nad posudu i prekrijte velikim ručnikom preko glave tako da para ne izađe. Nakon 10-15 minuta mekom krpom obrišite lice te ga navlažite hladnom vodom. Vlažna toplina parne kupelji širi pore, što je jako pogodno za daljnju njegu (preporuča se navečer).
Oblog od biljaka:
- 2 l vode
- 2 pune šake ružmarina
- 1 meka gaza
Kipućom vodom prelijte cvjetove ružmarina, ostavite da odstoji 10 minuta pa ocijedite kroz cjediljku. Čistu gazu umočite u tekućinu, dobro iscijedite i položite na očišćeno lice. Ostavite da djeluje 5-10 minuta i nemojte isprati.
Protiv prištića
![pimples]()
Losion od ljekovitog bilja:
- 1 l vode
- 3 žličice ružmarina
- 3 žličice bijelog sljeza
- 2 žličice kadulje
- 5 žličica lipe (cvijet)
Biljke stavite u posudu, promiješajte ih te ih prelijte kipućom vodom. Ostavite da se malo ohladi, procijedite. Time možete prati lice.
Morska sol: Sitnim bubuljicama na leđima, ramenima ili nogama možete stati na kraj tako da ih čvrsto istrljate mikrofiber krpicom (ručnikom, rukavicom) koju ste prethodno natopili u morskoj vodi.
Mrkva: Svježi korijen mrkve skuhajte te isjeckajte na režnjeve. Te režnjeve stavite na bubuljice, sve zajedno pokrijte gazom. Ovaj oblog po mogućnosti ostavite preko noći. Mrkva će očistiti gnoj iz bubuljica.
Protiv crvenila lica - peršin: Listove (i korijen) jednog ploda potopite u pola litre vode i ostavite da stoji 36 sati. Koristite ovu tekućinu za crvenilo ujutro i navečer. Možete stavljati obloge.
Koža s aknama
![neven akne]()
Krema od nevena:
- 100 ml destilirane vode
- 20 g cvjetova nevena
- 20 ml bademova ulja
- 100 g temeljne kreme
Cvjetove nevena prelijte kipućom vodom, poklopite i ostavite da se ohladi. Ocijedite kroz cjedilo, cvjetove dobro stisnite i tekućinu pomiješajte s uljem. Taj pripravak pomno pomiješajte s temeljnom kremom i spremite u porculanske teglice.
Maska od suncokreta:
- 1 puna šaka suncokretovih sjemenki
- 1 žličica meda
- 1 žličica čistog biljnog ulja
- Malo vode
Oguljene suncokretove sjemenke sameljite električnim mlincem za kavu ili mlincem za žitarice. Zagrijte malo vode i u njoj otopite med. Od suncokretova brašna, ulja i te vode napravite razmazivu kašu. Ako je potrebno, dodajte još vruće vode. Nanesite ravnomjerno na očišćeno lice i vrat, ostavite da djeluje 30 minuta, a potom isperite mlakom vodom.
Zašto suncokret? Njegove sjemenke bogate su vitaminom E, uljem i lecitinom. Možete ih nabaviti u trgovinama zdrave hrane.
Maska s kvascem (kontrola sebuma): Pripremite smjesu od komadića pekarskog kvasca kojeg ćete u mlakom mlijeku izmiješati u kremastu masu. Masku na licu držite oko 20 minuta, a zatim je isperite čajem od kamilice (bez šećera!).
Maska od naranče i ljekovitog blata:
- 3 žličice narančina soka
- 2 žličice ljekovitog blata
Pomiješajte sastojke u razmazivu kašu. Širokim kistom nanesite na očišćeno lice. Ostavite da djeluje otprilike 15 minuta, potom isperite mlakom vodom.
Zašto ovi sastojci? Ljekovito blato pospješuje prokrvljenost kože i uništava bakterije. Vitamin C iz naranče čisti pore.
Parna kupelj:
- 2 pune šake ljekovitih biljaka (paprena metvica, kadulja, majčina dušica, kamilica...)
- 2 l vode
U velikoj zdjeli prelijte biljke kipućom vodom. Držite glavu 10 minuta iznad kupelji.
![honey lemon]()
Jednostavni i "brzi"savjeti za problematičnu kožu s aknama:
- Poslije čišćenja lice istrljati ploškom sirova krumpira.
- Akne neće "nabujati" ako 2-3 puta na dan kapnete i u kožu umasirate ulje od majčine dušice (izbjegavati područje oko očiju!).
- Upaljene akne brže će zacijeliti ako na kožu lagano nanesemo malo limunova soka ili ako je lagano dodirujemo svježe rasječenim režnjem češnjaka.
- Prastari recept australskih starosjedilaca: malo ulja od čajevca nanesite izravno na prištić – djeluje protuupalno.
I to bi bilo to od "mojih" recepata za masnu i problematičnu kožu. Ponavljam, ako vam se sviđa, mogu u idućem članku predstaviti neke recepte za njegu raznih tipova kose i ostalih tipova kože. Također, imam pregršt recepata i za sprječavanje bora te borbu s umornim očima i podočnjacima. Javite što mislite u komentarima i sretno ako se odlučite za isprobavanje. Zapamtite, trebate prvenstveno imati strpljenja. Nemojte odustati ako vam se neki sastojak ne pokaže dobrim ili ako vam neki recept propadne. Tko zna, možda se baš u ovom članku krije spas za vašu kožu.
Kako vam se sviđa članak? Jeste li se ikad okušale u DIY kozmetici?